Czym jest przelew SWIFT i kto z niego korzysta?

Czym jest przelew SWIFT i kto z niego korzysta?

Przelew SWIFT pozwala na swobodne przesyłanie pieniędzy między bankami, zlokalizowanymi w różnych krajach, jeśli tylko należą one do systemu SWIFT. To rodzaj przelewu zagranicznego, który służy do transakcji w niemalże wszystkich walutach obcych – poza euro. Ile kosztuje przelew zagraniczny SWIFT? Czym dokładnie jest ten system i kto z niego korzysta? Dlaczego SWIFT nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o transakcje euro?

SWIFT – co to jest?

SWIFT to międzynarodowy system, dzięki któremu instytucje finansowe z różnych krajów mogą wymieniać się informacjami. To również skrót od nazwy organizacji, która powstała w 1973 r. i stworzyła ów system (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

czym jest SWIFT

Co to oznacza w praktyce?

SWIFT pozwala na swobodny transfer pieniędzy w jednej walucie do instytucji, która posługuje się inną walutą. Tym samym możliwe jest płacenie w złotówkach za m.in.: towar, wyrażony w dolarach (lub w innej walucie) w internetowym sklepie zagranicznym. Oczywiście rachunek bankowy odbiorcy musi znajdować się w instytucji, należącej do SWIFT.

Aby system mógł poprawnie funkcjonować, należące do niego instytucje (np. banki), mają przypisany unikalny kod SWIFT, służący do ich identyfikacji. Składa się z 8 lub 11 znaków, będących literami i cyframi. Oznaczają one m.in.: państwo, lokalizację instytucji czy identyfikator.

W wielu krajach stosuje się kod BIC (Bank Identifier Code), który jest odpowiednikiem kodu SWIFT i pełni tę samą funkcję. Dla przykładu kod BIC/SWIFT polskiego banku PKO BP to BPKOPLPW. Kody pozostałych polskich banków (wraz z instrukcją, jak zrobić przelew zagraniczny SWIFT i opłatami) znajdują się na stronach internetowych banków.

Kto korzysta z przelewów SWIFT?

System SWIFT obsługuje ponad 11000 instytucji, wśród których znajdują się głównie banki, domy maklerskie i giełdy. System jest obecny w niemalże wszystkich krajach świata. Dzięki swojej dostępności i powszechności to najczęściej stosowany rodzaj przelewu zagranicznego w obrocie międzynarodowym.

Z przelewów zagranicznych SWIFT mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Jedynym warunkiem jest przynależność banku nadawcy i odbiorcy do systemu SWIFT. W konsekwencji możliwe jest elektroniczne przesyłanie pieniędzy w polskich złotówkach lub innej walucie.

Jak zrobić zagraniczny przelew SWIFT?

Do poprawnego zrealizowania zagranicznego przelewu, należy poprawnie wypełnić formularz, podając niezbędne informacje. Są to m.in.:

  • dane odbiorcy (nazwa i adres),
  • numer konta bankowego odbiorcy (IBAN),
  • kod BIC/SWIFT, który jest przypisany do banku odbiorcy,
  • kwota przelewu,
  • waluta przelewu,
  • tytuł płatności

Przed zrealizowaniem transakcji warto sprawdzić wpisane informacje, aby pieniądze trafiły w odpowiednie miejsce.

jak zrobić przelew swift

Ile kosztuje przelew zagraniczny SWIFT?

Na ostateczną opłatę za przelew SWIFT składa się prowizja (nie we wszystkich bankach) oraz koszt przewalutowania. W niektórych krajach dochodzi również koszt odbierania przelewów (nie tylko ich wysyłania)

Koszty można sprawdzić na stronach internetowych banków.

Warto jednak wiedzieć, że opłaty można zminimalizować, wysyłając większe kwoty. Banki mają bowiem ustaloną maksymalną wartość opłat, która w Polsce wynosi zazwyczaj nie więcej niż 250 zł (w przypadku przelewów, realizowanych w trybie standardowym). Oznacza to, że – w niektórych przypadkach – opłaci się wysłać jednorazowo większą kwotę, aniżeli kilkukrotny transfer mniejszych kwot.

Przed realizacją przelewu, należy również wybrać opcję, kto pokrywa koszty przelewu:

  • nadawca (oznaczenie – OUR),
  • odbiorcy (oznaczenie – BEN),
  • podział między nadawcę i odbiorcę (oznaczenie – SHA).

W przypadku ostatniej opcji nadawca zazwyczaj pokrywa koszty prowizji swojego banku, a odbiorca płaci za resztę opłat.

Ile trwa przelew SWIFT?

Realizacja przelewu SWIFT trwa do 3 dni roboczych. Oczywiście można skrócić czas realizacji, wybierając opcję ekspresową. Należy jednak pamiętać, że taki wybór prowadzi do znacznie większy kosztów przelewu.

Transakcje w euro: SWIFT czy SEPA?

Przelewy SWIFT można realizować w dowolnej walucie do dowolnego banku na świecie, jeżeli tylko należy on do sieci SWIFT. Przelewy SEPA (Single Euro Payments Area) są natomiast dostępne tylko w walucie euro i możliwe do realizowania przez banki, znajdujące się na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Andory, Monako i San Marino.

Przelew SEPA jest więc korzystniejszy, jeśli walutą transakcji jest euro. Z kolei przelew SWIFT będzie lepszym wyborem, jeżeli jest realizowany w innych walutach.

ile kosztuje przelew zagraniczny

Biuro rachunkowe Innowacje

Mamy nadzieję, że od tej pory przelewy zagraniczne SWIFT nie będą miały żadnych tajemnic! Warto bowiem wiedzieć, z jakich narzędzi korzysta się na co dzień.

Po więcej przydatnych odpowiedzi zapraszamy na naszego bloga oraz do indywidualnego kontaktu z biurem rachunkowym Innowacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.