Czy praca zdalna podnosi rachunki za prąd?

Czy praca zdalna podnosi rachunki za prąd?

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej i wyższymi cenami prądu, wielu pracowników zastanawia się, o ile mogą wzrosnąć ich rachunki za energię elektryczną podczas pracy w domu? Istotną kwestią pozostaje również pytanie, kto ponosi koszty za prąd, wodę i internet – pracownik czy pracodawca? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania i zacznij pracować zdalnie w oszczędny sposób!

Czy praca zdalna podnosi rachunki za energię elektryczną?

Im więcej czasu spędzamy w domu, tym prawdopodobnie większe są rachunki za prąd, które płacimy. To dość oczywista zasada, która znajduje odzwierciedlenie także w przypadku pracy zdalnej. W tej sytuacji za wyższe rachunki odpowiada nie tylko korzystanie z urządzeń, służących do pracy (np. komputer), ale również pozostałych sprzętów domowych (np. czajnik elektryczny) i oświetlenia w domu.

Ogólne wyliczenia sugerują, że praca zdalna może podnosić rachunki za prąd, nawet o 200 – 300 zł rocznie. Na tę sumę składa się przede wszystkim zużycie energii elektrycznej podczas korzystania z laptopa lub komputera stacjonarnego.

Warto natomiast zauważyć, że choć praca zdalna zwiększa rachunki za prąd, to niweluje koszty w innych obszarach życia. Wykonywanie służbowych obowiązków w domu oznacza oszczędność na dojazdach do pracy. Nieoczywistą, ale istotną oszczędność można także zauważyć w decyzjach zakupowych. Praca w domu może uchronić pracownika przed kupowaniem jedzenia lub kawy na mieście, a to prowadzi do wygenerowania kolejnych oszczędności w domowym budżecie.

ile kosztuje praca zdalna

Praca zdalna – kto ponosi koszty za prąd, wodę i internet?

Przepisy prawne w Polsce informują, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić narzędzia, materiały i obsługę logistyczną pracownikowi w trakcie pracy zdalnej. Okazuje się natomiast, że pracodawca nie ma obowiązku zwracać kosztów, takich jak rachunki za: prąd, wodę i internet. W konsekwencji to pracownik musi – we własnym zakresie – pokryć wszelkie koszty za domowe media, z których korzysta podczas pracy zdalnej.

Pracodawca jest natomiast zobowiązany do pokrywania kosztów zakupu, eksploatacji czy konserwacji sprzętu służbowego, z którego korzysta pracownik.

Zwrot kosztów pracy zdalnej – obowiązek czy możliwość?

Polskie prawo nie zobowiązuje pracodawców za zwrot kosztów pracy zdalnej, ale również nie zakazuje takiego działania. W rezultacie firma może zrekompensować pracownikowi straty, jakie ponosi na prąd, wodę i internet. W takiej sytuacji pracownik powinien jednak ustalić tę kwestię indywidualnie ze swoim pracodawcą. Warto również zadbać o to, aby takie ustalenia były spisane (np. w umowie o pracę).

W świetle prawa zwrot kosztów za większe zużycie prądu czy wody podczas pracy zdalnej, nie zalicza się do przychodów, zatem kwota zwróconych pieniędzy przez pracodawcę nie jest objęta podatkiem dochodowym.

zwrot kosztów pracy zdalnej

Jak oszczędzać prąd, pracując w domu?

Istnieje szereg działań, które przyczyniają się do skutecznego oszczędzania prądu, zwłaszcza w trakcie pracy zdalnej. Wykorzystanie wszystkich sposobów może zaowocować niższymi rachunkami za energię elektryczną. 

  • Maksymalne wykorzystanie światła dziennego ma ogromne korzyści dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia. Umiejscowienie swojego stanowiska pracy w jasnym pomieszczeniu sprawi również, że zmniejszeniu ulegnie liczba godzin, podczas których będziesz musiał korzystać ze światła sztucznego (np. lamp).
  • Wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia (np. LED), przyczynia się do oszczędności w zakresie wykorzystania energii elektrycznej. Ponadto warto pamiętać, aby włączać sztuczne światło tam, gdzie rzeczywiście przebywamy. Jeśli więc pracujesz w domowym gabinecie, nie ma potrzeby, abyś zostawiał włączone światło w kuchni albo salonie.
  • Urządzenia elektryczne, pozostawione w trybie uśpienia, nadal pobierają prąd. Jeśli więc nie masz w zwyczaju wyłączać laptopa albo komputera, tylko korzystasz z trybu uśpienia, powiększasz rachunki, jakie zapłacisz za energię elektryczną.
praca zdalna a rachunki za prąd

Pamiętaj, że choć powyższe sposoby są skuteczne, to nie sprawią, że zaoszczędzisz tysiące złotych na rachunkach za prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że w skali roku możesz zyskać nawet kilkaset złotych. Dla niektórych osób być może nie jest to duża kwota, ale lepiej jest ją mieć w portfelu (na koncie bankowym), aniżeli płacić za niepotrzebnie wykorzystaną energię,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.