Rozliczanie podatku przez Twój e-PIT: na co uważać?

Rozliczanie podatku przez Twój e-PIT: na co uważać?

Każdego roku rozliczanie PIT-u dostarcza wielu emocji. Mnóstwo osób ma problem z poprawnym złożeniem deklaracji podatkowej. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z darmowej usługi „Twój e-PIT”, która jest powszechnie dostępna. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie ulgi podatkowe są automatycznie uzupełniane przez program. W tym artykule zwracamy uwagę, na co uważać, rozliczając podatek w 2023 r. przez usługę „Twój e-PIT”!

usługa Twój e-PIT

Rozliczanie podatku za pomocą Twój e-PIT – o czym trzeba pamiętać?

Roczne rozliczenie PIT-37 oraz PIT-38 czeka na podatników w e-Urzędzie Skarbowym (usługa Twój e-PIT). Korzystanie z tak przygotowanego rozwiązania jest niezwykle popularne i chętnie stosowane przez miliony Polaków. Należy jednak zdać sobie sprawę, że przed złożeniem deklaracji podatkowej, trzeba zweryfikować wszystkie dane oraz samodzielnie dopisać wszystkie przysługujące ulgi podatkowe i odliczenia. Dzięki temu możliwe jest poprawne rozliczenie swoich dochodów, a także skorzystanie z możliwości obniżenia kwoty podatku.

Jakie ulgi podatkowe trzeba dodać samodzielnie w Twój e-PIT?

Dotychczasowe dane i informacje mówią, iż usługa „Twój e-PIT” w 2023 r. nie uwzględnia m.in.:

  • nowych ulg, które wprowadzono w roku 2023 (np. ulga dla seniorów);
  • innych ulg, przysługujących w 2023 r. (np. ulga termomodernizacyjna);
  • zmian w ulgach na dzieci;
  • zmian sposobu rozliczania;
  • darowizn i odliczeń;
  • zmian numeru rachunku, na którym ma znaleźć się zwrot nadpłaty.

Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ w 2023 r. pojawiło się kilka nowych ulg i odliczeń. Ponadto zmiana pierwszego progu skali podatkowej z 17% na 12% także oddziałuje na potencjalną wysokość kwoty zwróconego podatku.

rozliczanie pit 2023

Ulga dla pracującego seniora i ulga na dzieci

Jako biuro rachunkowe szczególnie zwracamy uwagę wszystkich podatników na ulgę dla pracującego seniora oraz ulgę dla rodziców, którzy wychowują czwórkę lub więcej dzieci. Przygotowane bowiem roczne zeznania podatkowe z daną ulgą, nie oznaczają, iż podatnik ma do niej prawo i może z niej skorzystać

Jeśli masz pytania i szukasz indywidualnej odpowiedzi, skontaktuj się z księgowymi biura Innowacje!

rozliczanie PIT przez księgową

Kto musi sprawdzić swój PIT przed jego złożeniem?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: każdy podatnik. Usługa „Twój e-PIT” nie daje bowiem gwarancji, że deklaracja podatkowa zawiera poprawne informacje i uwzględnia wszystkie możliwe ulgi oraz odliczenia. Niezweryfikowanie rozliczenia przed jego wysłaniem, może więc prowadzić do konieczności wykonania poprawek w późniejszym czasie. Aby się przed tym uchronić, warto sprawdzić swój PIT!

Dokładną weryfikację swojego rocznego rozliczenia polecamy zatem, zwłaszcza tym podatnikom, którzy korzystają z ulg podatkowych. Nieistotne, czy mowa o uldze rehabilitacyjnej, czy uldze dla młodych (poniżej 26 roku życia) – w każdej sytuacji należy sprawdzić PIT oraz warunki, które należy spełnić, aby mieć prawo do danej ulgi.

__________________________

W biurze rachunkowym Innowacje od lat sporządzamy deklaracje i rozliczenia w zakresie podatku dochodowego (PIT). Jeśli masz wątpliwości lub po prostu chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy poprawnie rozliczą Twój PIT, skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.