PIT 2023: jak przedsiębiorcy mogą obniżyć podatek?

PIT 2023: jak przedsiębiorcy mogą obniżyć podatek?

Zmiany podatkowe w ostatnich miesiącach, wprowadziły sporo zamieszania w środowisku przedsiębiorców. W efekcie wielu z nich zastanawia się, co zrobić, aby skutecznie obniżyć podatek, który będą musieli zapłacić w ramach rozliczenia rocznego PIT w 2023 roku? Okazuje się, że jest kilka sprawdzonych sposobów, które warto znać, zanim złoży się deklarację podatkową.

Jak obniżyć PIT w 2023 roku?

Rozliczanie dochodów za rok 2022 wywołuje sporo zamieszania wśród przedsiębiorców. Polski Ład wprowadził bowiem zmiany, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy wiedzą, iż mogą skorzystać na zmianach podatkowych i tym samym obniżyć swój podatek PIT. Przedstawiamy zweryfikowane i skuteczne metody, które sprawią, że przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nieco pieniędzy na podatkach.

Jednocześnie przypominamy, że PIT w 2023 roku jest składany za rok 2022. Termin złożenia deklaracji podatkowej PIT-36 mija natomiast 2 maja 2023 r. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś, polecamy nie zwlekać do ostatniej chwili!

pit 2023

Ulgi dla przedsiębiorców

Wraz ze wprowadzeniem Polskiego Ładu, pojawiły się nowe ulgi dla przedsiębiorców. Są one przeznaczone głównie dla tych firm, które wykazują się pewną innowacyjnością i używają nowoczesnych technologii. Są to m.in.: ulga na inwestycję w spółki alternatywne, połączenie ulgi B+R i IP Box, ulga na robotyzację przedsiębiorstwa czy ulga na innowacyjnego pracownika.

Zmiana formy opodatkowania

Rozliczenie roczne daje szansę zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. korzystali z podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego mogą zmienić opodatkowanie firmy na skalę podatkową. W tym celu należy jednak złożyć odpowiednie zawiadomienie w zeznaniu PIT-36 do 2 maja 2023 r. Z tego rozwiązania powinni skorzystać przede wszystkim Ci przedsiębiorcy, którym bardziej opłaca się rozliczać według skali podatkowej, aniżeli podatku liniowego lub ryczałtu.

Odliczenie składki zdrowotnej

Od 1 stycznia 2022 r. nie można odliczać składki zdrowotnej od wysokości podatku. Dotyczy to podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W przypadku natomiast osób, rozliczających się liniowo, istnieje taka możliwość, ale tylko do wyznaczonego limitu, który w 2023 r. wynosi 10 200 zł.

Odliczenie 50% składki zdrowotnej od zysku jest możliwe natomiast w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Osoby, rozliczające się za pomocą karty podatkowej, mogą natomiast odliczyć 19% zapłaconej składki zdrowotnej od podatku.

ulgi dla przedsiębiorców pit

Zwolnienia podatkowe

Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych, które dotyczą opodatkowania przychodów do wysokości 85 528 zł. Oczywiście, wymogiem jest spełnienie wszystkich kryteriów, obowiązujących w danym zwolnieniu. Ponadto warto mieć na uwadze, iż poszczególne ulgi mogą być skomplikowane w ostatecznym rozliczeniu deklaracji PIT. Przykładem zwolnień podatkowych, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, są: ulgi dla rodziny, wychowującej czwórkę dzieci lub więcej albo ulga dla pracujących seniorów w wieku emerytalnym.

Nowe zasady skali podatkowej

W 2022 r. zmianie uległo opodatkowanie według skali podatkowej. Od 1 lipca 2022 r. obniżeniu uległa stawka pierwszego progu podatkowego (z 17% do 12%). Wcześniej doszło natomiast do podniesienia kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł) oraz pierwszego progu skali podatkowej (do 120 000 zł). Należy zatem pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nadpłacał zaliczki w pierwszego połowie roku, kiedy pierwszy próg skali podatkowej wynosił 17%, wówczas ma prawo do ich zwrotu po złożeniu deklaracji podatkowej PIT, ponieważ w drugiej połowie roku opodatkowanie zmalało do 12%.

rozliczenie roczne pit dla przedsiębiorców

PIT 2023 dla przedsiębiorców – rozlicz się na dobrych warunkach!

Prawo podatkowe w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Jednak z drobną pomocą każdy przedsiębiorca jest w stanie poprawnie i korzystnie rozliczyć się z urzędem skarbowym. Deklaracja PIT w 2023 r. jest o tyle ważna, iż jest pierwszym rozliczeniem po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz jego poprawek. Jeśli więc nie jesteś pewien swojej sytuacji podatkowej, lepiej skontaktuj się ze specjalistami, którzy we wszystkim Ci pomogą. W biurze rachunkowym Innowacje nasi księgowi czekają na Ciebie i z przyjemnością rozliczą Twoje dochody z korzyścią dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.